100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 7

8 sierpnia 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 7

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną 10-tką ciekawostek – najnowsza emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord czytana jest przez Justyna (na zdjęciu)!

  1. Czy wiesz, że w 1964 roku Radomska Wytwórnia Papierosów zmieniła nazwę na Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Radomiu? W tym okresie produkowano najsłynniejsze wyroby zakładu – papierosy “Sporty”, “Klubowe”, “Radomskie”, czy “Ekstra mocne”. W 1964 r. firma zatrudniała 1816 pracowników, z czego aż 879 stanowiły kobiety.
  2. Czy wiesz, że ponad 90 % naszej produkcji jest eksportowana za granicę Polski? Około 9 % papierosów wytwarzanych w Radomiu trafia na rynek krajowy.
  3. Czy wiesz, że największym rynkiem zbytu naszych produktów są Niemcy? Kolejno największymi potentatami są Benelux, Francja i Hiszpania.
  4. Czy wiesz, że w procesach produkcyjnych używamy różnego rodzaju tytoniu? Najczęściej wykorzystanym rodzajem jest Virginia, Orient, Burley.
  5. Czy wiesz, że zużywamy 13000 ton tytoniu rocznie do produkcji naszych wyrobów? W przeliczeniu to 20 tysięcy Fiatów 126 „Maluchów”.
  6.  Czy wiesz, że Pomnik „Symbol” – kultowe marki papierosów został odsłonięty w piątek, 6 sierpnia 2022roku? Marki zaprezentowane w ekspozycji to „Mocne”, „Ekstra Mocne”, „Popularne”, „Klubowe”, „Radomskie” i „Stołeczne”.
  7.  Czy wiesz, że autorem Pomnika „Symbol” – kultowe marki papierosów jest Sławomir Micek? Artysta jest wykonawcą wszystkich odlewów wyrobów radomskiego przemysłu w brązie, jak również rzeźby Gombrowicza, która stoi na pl. Konstytucji 3 Maja w Radomiu.
  8.  Czy wiesz, że jeden na trzy papierosy świata wypalany jest w Chinach? Chiny są też największym producentem tytoniu.
  9. Czy wiesz, że od 31 lipca 2005 roku weszła w życie dyrektywa zakazująca reklamy wyrobów tytoniowych? Zakaz obejmuje reklam w prasie, radiu i Internecie oraz sponsorowania przez producentów wyrobów tytoniowych transgranicznych wydarzeń kulturalnych i sportowych.
  10. Czy wiesz, że posiadamy szeroko rozwinięty system raportowania zdarzeń potencjalnie wypadkowych, potocznie zwany ZPW? Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo naszych pracowników i podwykonawców.