100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 9

6 września 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 9

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną 10-tką ciekawostek – najnowsza emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord czytana jest przez Agnieszkę (na zdjęciu)! 

 

1.     Czy wiesz, że Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. należy do globalnego, brytyjskiego koncernu Imperial Brands? Producent obecny jest aż na 120 rynkach na 5 kontynentach, zatrudnia około 28 tys. pracowników oraz posiada 30 nowoczesnych fabryk! 

2.     Czy wiesz, że na świecie średnio w ciągu jednej minuty sprzedaje się 10 milionów sztuk papierosów W przeliczeniu to 15 miliardów sztuk dziennie.

3.     Czy wiesz, że w październiku tego roku nastąpi oficjalne zakopanie kapsuły czasu? W kapsule znajdą się pamiątki ze stuletniej historii fabryki (więcej szczegółów wkrótce).

4.     Czy wiesz, że aby uzyskać unikatowy smak, każdy producent do masy tytoniowej dodaje składniki specjalne, do których należą np. goździki, lukrecja, olejek pomarańczowy, kakao, mirra, liść laurowy, rum, wanilia czy ocet?

5.     Czy wiesz, że podstawą e-papierosa w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, jest tzw. liquid (a nie tytoń)? Liquid to inaczej roztwór inhalacyjny, który składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego (pełni rolę rozczynnika nikotyny, w trakcie palenia zostaje rozpylony w formie mgiełki, co imituje klasyczny dym papierosowy), gliceryny (zagęszcza mgiełkę i dodaje jej naturalnie słodkiego smaku), aromatów (nadają konkretnego smaku) oraz nikotyny. Wśród występujących na rynku liqidów można znaleźć takie o różnych stężeniach nikotyny, a także te beznikotynowe.

6.     Czy wiesz, że plemiona Indian amerykańskich uprawiały tytoń już około 1400 r p.n.e.?

7.     Czy wiesz, że w 1908 roku w USA zakazano kobietom palenia w miejscach publicznych? Za złamanie opresyjnego prawa ukarano dosłownie jedną osobę.

8.     Czy wiesz, że siedziba Imperial Tobacco w Tarnowie Podgórnym powstała 76 lat później niż radomska fabryka i jest od niej oddalona o 400 km ? Pokonanie tego dystansu podczas jazdy na rowerze to ok. 20 godzin.

9.     Czy wiesz, że na teren naszej fabryki nie wolno wnosić wyrobów tytoniowych i alkoholu? Należy je pozostawić w depozycie, w budynku Portierni i odebrać przy wyjściu.

10.  Czy wiesz, że w przeliczeniu powierzchnia terenu radomskiej fabryki to 11 boisk piłkarskich, 62 basenów olimpijskich lub 123 pełnowymiarowych kortów tenisowych?