100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 8

22 sierpnia 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 8

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną 10-tką ciekawostek – najnowsza emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord czytana jest przez Krzysztofa (na zdjęciu)!

  1. Czy wiesz, że w radomskiej „Tytoniówce” istniała profesjonalna Zakładowa Straż Pożarna, podlegająca bezpośrednio pod komendę Państwowej Straży Pożarnej? Jeszcze do niedawna pamiątką po ZSP był basen przeciwpożarowy zlikwidowany kilka lat temu, aby powiększyć parking.
  2. Czy wiesz, że dziennie produkujemy około 70 milionów sztuk papierosów? Średnio w skali roku, produkcja wynosi około 18 miliardów sztuk papierosów.
  3. Czy wiesz, że długość papierosa to zwykle 85 milimetrów? W przeliczeniu na roczną produkcję, całkowita długość papierosów wynosi 1530000 kilometrów, czyli 38 okrążeń wokół Ziemi.
  4. Czy wiesz, że sukces tytoniowego ziela na gruncie polskim, przypieczętowała uchwała Sejmu z 1661 roku, która stwierdzała, iż jest to roślina nieszkodliwa dla zdrowia? W tym czasie ustalono na nią również cło.
  5. Czy wiesz, że pierwsza fabryka papierosów została założona na Kubie? Fabryka rozpoczęła pracę dokładnie w 1853 roku.
  6. Czy wiesz, że średni koszt paczki papierosów w Monako to 84,64 PLN, a w Argentynie tylko 0.42 PLN? Jest to zestawienie najwyższej i najniższej ceny papierosów na świecie z 2022 roku. W Polsce średnia cena paczki papierosów wynosi 14 PLN.
  7. Czy wiesz, że najczęściej palonymi papierosami palonymi w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej były „Sporty” i „Popularne”?  „Sporty” za granicą Polski uznawane były za narkotyki, przez ogromną zawartość substancji smolistych, a przebywających na emigracji Polaków zwalniano za ich palenie.
  8. Czy wiesz, że papierosy „Ekstra Mocne” zwane były również „schabowymi”? Występowały w wersji z filtrem i bez filtra, czyli „schabowy z kością i bez kości”. Mniej doświadczonego palacza ścinały z nóg, często wywołując torsje.
  9. Czy wiesz, że nikotyna zawarta w tytoniu odstrasza i truje owady? Nikotyna jest dla owadów silną neurotoksyną. Dzięki temu tytoń jest odporny na szkodniki, poza kilkoma gatunkami, które się do niej przystosowały. W niektórych regionach świata tytoń stał się wręcz inwazyjnym chwastem wypierającym lokalne gatunki roślin.
  10. Czy wiesz, że Irlandia jako pierwszy kraj europejski wprowadził zakaz palenia w kuchniach restauracyjnych i autobusach już w 1988 roku? W 2004 roku wprowadzono całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.