100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 5

12 lipca 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 5

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną 10-tką ciekawostek – najnowsza emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord czytana jest przez Małgorzatę (na zdjęciu)!

  1. Czy wiesz, że Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. w Radomiu otrzymało w 2022 roku nagrodę Top Employer dedykowaną najlepszym pracodawcom w Polsce? Tegoroczne wyróżnienie było 9-tym dla radomskiej “Tytoniówki”, 12 dla spółki Imperial Tobacco z Tarnowa Podgórnego koło Poznania oraz 5 kolejną certyfikacją TOP Employer Europe!  
  2. Czy wiesz, że jedyną kobietą, która pełniła rolę prezesa w obecnym Imperial Tobacco Polska Manufacturing w Radomiu była Pani Katarzyna Wolińska? Funkcję dyrektora fabryki sprawowała od maja 2011 do maja 2017 roku. 
  3. Czy wiesz, że na terenie fabryki w Radomiu znajdował się basen? Pełnił on rolę zbiornika przeciwpożarowego. 
  4. Czy wiesz, że budynki Sprężarkowni i Lokomotywowni to dawne obiekty kolei? Do dnia dzisiejszego można oglądać zachowane fragmenty torów na terenie zakładu.
  5. Czy wiesz, że pracowników poszczególnych działów naszej fabryki poznasz po kolorze podkoszulek? Biały – Dział Kontroli Jakości, bordowy – Departament Produkcji, granatowy – Departament Produkcji liderzy, niebieski – Departament Logistyki, szary – Departament Logistyki brygadziści, czarny – Departament Techniczny.
  6. Czy wiesz, że tytoń przyjmowany jest przez ludzki organizm w najróżniejszych formach? Może być on palony, rzuty lub wciągany nosem, w postaci tabaki. Inną metodą przyjmowania nikotyny znajdującej się w tytoniu jest snus, czyli mieszanina wysuszonych liści tytoniu i soli, która nawilżana jest gorącą parą wodną. Tego typu mieszanina umieszczana jest doustnie za dolną lub górną wargą. Produkt jest bardzo popularny w krajach skandynawskich. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się jednak e-papierosy.
  7. Czy wiesz, że 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu?
  8. Czy wiesz, że ćmiki w gwarze poznańskiej, a cygarety w gwarze śląskiej oznaczają papierosy?
  9. Czy wiesz, że w Bhutanie panuje całkowity zakaz palenia papierosów? Turyści mogą to robić w specjalnie do tego wyznaczonych strefach, ale za częstowanie wyrobami tytoniowymi mieszkańców grozi wysoka grzywna.
  10. Czy wiesz, że prowadzenie uprawy tytoniu w Polsce wymaga uzyskania koncesji? Plantacje tytoniu występują głównie w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. Ponad połowa całej powierzchni uprawy tytoniu znajduje się na lubelszczyźnie (68%), znacznie mniejsza część w województwie podkarpackim (ok. 11%) oraz świętokrzyskim i małopolskim (ok. 6%).