100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 4

27 czerwca 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 4

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną 10-tką ciekawostek – najnowsza emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord czytana jest przez Wiktorię (na zdjęciu)!

1. Czy wiesz, że ,,Tytoniówka” mieści się przy ulicy Tytoniowej, dawnej Marywilskiej i zajmuje ponad 8 ha powierzchni? W granicach fabryki znajduję się 19 budynków, których powierzchnia zabudowy to dokładnie 21906 m2. Dodatkowo w fabryce jeździ 20 dźwigów, powszechnie zwanych windami.

2. Czy wiesz, że obecny Imperial Tobacco Manufacturing Polska wśród mieszkańców Radomia i okolic jest znany jako: „Tytoniówka”, „Zakłady Tytoniowe”, „Machora”, „Radomskie Papierosy”?

3. Czy wiesz, że na terenie fabryki gniazdują pustułki, potocznie określane jako pustułki radomskie? Pustułki zwyczajne to gatunek ptaków średniej wielkości, z rodziny sokołowatych.

4. Czy wiesz, że nasza fabryka jest objęta strefą ochrony konserwatorskiej, ale nie należy do rejestru zabytków?

5. Czy wiesz, że budynek Wytwórni Papierosów w Radomiu powstał na planie litery ,, E”? W latach 60-tych dobudowano niskie hale, które zmieniły pierwotny układ.

6. Czy wiesz, że klatki schodowe na terenie fabryki są oznaczone alfabetycznie i jest ich dokładnie 19 sztuk?

7. Czy wiesz, że na terenie firmy maksymalna prędkość z jaką powinny poruszać się samochody osobowe i ciężarowe to 10 km/h?

8. Czy wiesz, że kwiat tytoniu może występować w białym, żółtym, różowym, fioletowy, czerwonym kolorze i zależy to od jego odmiany?

9. Czy wiesz, że wszyscy pracownicy fabryki w Radomiu mają wolne w Wigilie i Sylwestra?

10. Czy wiesz, że dawna kotłownia generująca ciepło fabryki była opalana węglem, który był do niej dostarczany przez pociągi? Fabryka w Radomiu posiadała własną bocznicę kolejową.