100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 3

20 czerwca 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 3

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną 10-tką ciekawostek – najnowsza emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord czytana jest przez Krzysztofa (na zdjęciu)!

 

1. Czy wiesz, że godło Polski znajdujące się na froncie fabryki szczęśliwie przetrwało okres okupacji niemieckiej i dopiero w czasach PRL-u pozbawiono orła korony? Korona powróciła na swoje miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Polskie godło z drugiej strony budynku przetrwało w niezmienionym stanie do czasów współczesnych. 

2. Czy wiesz, że pierwsze obiekty Polskiego Monopolu Tytoniowego w Radomiu zlokalizowano przy bocznicy kolejowej  dawnej huty „Lustrzana” na terenach należących do rosyjskiego Monopolu Spirytusowego przy ulicy Nowy Świat 5 (dzisiejsza Limanowskiego)? 

3. Od lat 50-tych do 90-tych w zakładzie działał radiowęzeł, przez który codziennie płynęły nie tylko wiadomości, ale również życzenia imieninowe oraz gratulacje z okazji kolejnych jubileuszy pracy.  

4. Czy wiesz, że nasza fabryka codziennie organizuje dla pracowników ,,wycieczki do Berlina”? Mianem tym nazwano jeden z magazynów tytoniu. Nazwa ta pochodzi od zastosowanych płyt prefabrykowanych w konstrukcji dachowej magazynu.

5. W naszej fabryce spotkania i szkolenia odbywają się w Irysie, Newsie, Gauloises, Gitanesie, West? Sale swoją nazwę zawdzięczają markom papierosów produkowanym w Radomiu.

6. W 1994 r. przekształcono Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Radomiu w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Był to początek procesu prywatyzacji. 

7. Czy wiesz, że w naszej fabryce istnieje grupa S.P.O.K.O. zrzeszająca fanów sportu, aktywności ruchowej? Za jej pośrednictwem pracownicy zakładu mogą brać udział w biegach miejskich, zawodach sportowych i rajdach rowerowych. Głównym celem grupy jest budowanie integracji i współpracy między pracownikami fabryki.

8. Czy wiesz, że Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej –  w skrócie TKKF – cieszyło się ogromną popularnością wśród pracowników „Tytoniówki”?  Z ramienia TKKF-u organizowano wiele aktywności, takich jak wycieczki plenerowe, rekreacyjne, turystyczne, istniała zakładowa wypożyczalnia sprzętu sportowego, organizowano spartakiady.

9. Dumą radomskiego zakładu była drużyna brydżowa, niezwykle mocna i utytułowana, rywalizująca z powodzeniem w olimpiadach federacji zakładów tytoniowych. 

10. Do dzisiaj w klatce “E” w głównym budynku fabrycznym zachowały się oryginalne płytki z radomskiej wytwórni Marywil.