100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 1

6 czerwca 2022
100 ciekawostek na 100-lecie fabryki – część 1

Rozpoczynamy cykl wpisów i spotów radiowych prezentujących 100 ciekawostek o fabryce w Radomiu i firmie Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. Pierwsza seria spotów została nagrana przez naszych pracowników: Joannę, Wiktorię, Krzysztofa, Jerzego i Mateusza (na zdjęciu). 

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi ciekawostkami – najnowsza ciekawostka czytana jest przez Jerzego i emitowana w tym tygodniu przez Radio Rekord!

1. Czy wiesz, że w 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o Monopolu Tytoniowym. Na jej mocy w Radomiu powstała Wytwórnia Papierosów podległa Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu w Warszawie. Pracę rozpoczęto 7 grudnia 1923 r. W krótkim czasie „Tytoniówka” obok Fabryki Broni stała się jednym z największych zakładów produkcyjnych w Radomiu.  

2. W okresie okupacji niemieckiej zakład został przejęty przez Generalną Dyrekcje Monopoli Generalnego Gubernatorstwa i nadal funkcjonował wówczas jako Fabryka Tytoniowa w Radomiu. W 1941 r. w fabryce pracowały 694 osoby. 

3. Czy wiesz, że od latach 30-tych XX wieku tytoń dostarczany był koleją z Gdyni poprzez specjalną bocznice prowadzącą do magazynów przy ulicy Wierzbickiej, które zaprojektował  architekt  Stefan Szyller? 

4. Czy wiesz, że w 1948 roku nastąpiła modernizacja fabryki. Wymieniono stare maszyny na bardziej nowoczesne typu Standard. Zlikwidowano pracę ręczną na oddziale pakowalni, zmechanizowano transport, zamontowano linie pneumatycznego rozlistkowania tytoniu. 

5. Czy wiesz, że gaz ziemny w ITPM wykorzystywany jest do produkcji pary technologicznej, używanej w procesie produkcyjnym oraz do ogrzewania pomieszczeń? 

6. Czy wiesz, że w radomskiej „Tytoniówce” istniała grupa kabaretowa, której członkiem był późniejszy prezes – Jerzy Kowal?  

7. Czy wiesz, że w fabryce istniała orkiestra zakładowa, a jej aktywnym członkiem był jej późniejszy prezes – Henryk Sidorko? Przez krótki czas aktywnie funkcjonował również zakładowy Chór.  

8. Dom Kultury „Mewa” – mieścił się w narożnym budynku zakładowym przy dzisiejszej ulicy Tytoniowej i Limanowskiego. Pracownicy Domu Kultury byli zatrudnieni przez „Tytoniówkę”. Aż do lat 90-tych organizowano w „Mewie” zabawy dla pracowników i ich rodzin oraz zabawy choinkowe dla dzieci.

9. W budynku mieściła się również zakładowa biblioteka techniczna – zbiory z niej ostatecznie trafiły do radomskich szkół. Popularnością cieszyły się zespoły taneczne dla dzieci, które oferowały min. kursy nauki tańca.  

10. Czy wiesz, że w fabryce nadal wiszą obrazy stworzone przez radomskiego malarza amatora – Pawła Biernackiego – pracownika Domu Kultury „Mewa”? Zostały namalowane dla ówczesnych dyrektorów.